SPORT 28 aprilie 2014

Sepsi-SIC a pierdut primul meci din finala mică a Ligii Naționale de baschet

de Székely Emőke | 608 vizualizări

Fără Samantha Prahalis, care a părăsit echipa, și cu Jasmin Watson accidentată, echipa de baschet feminin Sepsi-SIC a pierdut prima partidă din finala pentru locurile 3-4 a Ligii Naționale. Alb-verzii au jucat în deplasare la Alba Iulia, iar gazdele s-au impus cu scorul de 91-61 (28-14, 19-20, 21-15, 23-12).

Sepsi-SIC a suferit în defensivă și a încasat un număr neobișnuit de mare de puncte, iar gazdele nu au cedat decât un sfert echipei din Sfântu Gheorghe, și acesta la limită. Kalis Loyd a evoluat exemplar, abia recuperată după o accidentare a jucat toate cele 40 de minute și a reușit să marcheze 33 de puncte. În tabăra adversă cea mai bună marcatoare a fost Reed cu 23 de puncte.

Medalia de bronz îi va reveni echipei care reușește să câștige două partide din trei, iar la scorul general Alba Iulia conduce cu 1-0. Cel de-al doilea meci va avea loc marți de la ora 19 în Sala Sporturilor „Szabó Kati” din Sfântu Gheorghe.