ACTUALITATE 7 mai 2012

Succes internaţional pentru gimnaştii de la CSM

de Székely Emőke | 351 vizualizări

Delegaţia s-a întors din Slovacia cu o medalie de aur, una de argint şi 4 de bronz.

La sfârşitul săptămânii trecute, la Kosice (Slovacia) a avut loc ediţia a 35-a a concursului internaţional de gimnastică Memorialul “Jozefa Pajora”. La această competiţie au participat peste 100 de gimnaşti şi gimnaste reprezentând Austria, Serbia, Slovenia, Ucraina, Cehia, Slovacia şi România. După un concurs reuşit, delegaţia CSM Sfântu Gheorghe a obţinut un total de 6 medalii. În finala pe echipe, formaţia antrenată de Liviu Botoș, în componenţa Mircea Păduraru, Szabó Balázs, Nagy Zoltán, Deák Benedek şi Adrian Manole, a obţinut locul III. În finalele pe aparate băieţii noştri au obţinut 5 medalii prin Deák Benedek loc I (bară fixă), Szabó Balázs loc II (sărituri) şi loc III (bară fixă), Nagy Zoltán loc III (bară fixă), Manole Adrian loc III (sărituri), Păduraru Mircea loc VI (cal cu mânere). La individual compus Szabo Balazs s-a clasat pe locul VI.

La întoarcere antrenorul Liviu Botoș ne-a declarat: „A fost un concurs foarte reuşit pentru noi, iar numărul de medalii reflectă efortul depus în antrenamentele zilnice. Aş dori să mulţumesc pe această cale Consiliului Local Sfântu Gheorghe pentru sprijinul acordat în realizarea acestui proiect”.