ACTUALITATE 15 ianuarie 2012

Handbal feminin. Cupa Unirii la a doua ediție

de Székely Emőke | 360 vizualizări

Sala Sporturilor Szabó Kati din Sfântu Gheorghe a fost la acest sfârșit de săptămână gazda unui eveniment de amploare, cu oaspeți de talie înaltă. Cupa Unirii la handbal a fost organizată de către CSM Sfântu Gheorghe și a reunit patru echipe: Lotul Național A, Lotul Național B, HC Sebeș și gazda, CSM Sfântu Gheorghe. Partidele s-au desfășurat vineri și sâmbătă, după sistemul fiecare joacă cu fiecare. Câștigătoarea turneului a fost Lotul Național A, lucru oarecum firesc. Pe locul doi s-a clasat Lotul Național B, pe trei CSM Sfântu Gheorghe, iar pe locul patru HC Sebeș. Iată și rezultatele: CSM Sfântu Gheorghe – Lotul Național A 29-34, HC Sebeș – Lotul Național B 27-30, Lotul Național A – HC Sebeș 30-27, CSM Sfântu Gheorghe – Lotul Național B 27-34, Lotul Național A – Lotul Național B 34-31 și CSM Sfântu Gheorghe – HC Sebeș 26-25.

Portarul echipei locale, Larisa Comșa, și-a arătat din nou valoarea, fiind desemnată cel mai bun portar al competiției. Cea mai tehnică jucătoare a fost Maria Gavrilă, componenta Lotului Național B, iar golgetera Cupei Unirii a fost Claudia Constantinescu de la Lotul Național A.