ACTUALITATE 16 noiembrie 2011

FC Sepsi şi-a întărit locul secund în clasament

de Székely Emőke | 511 vizualizări

Atmosfera de sărbătoare a caracterizat partida de futsal de luni seara dintre echipa locală FC Sepsi şi United Galaţi, contând pentru etapa a noua a Diviziei A. Conducerea clubului covăsnean a făcut tot posibilul pentru a atrage spectatori în tribune, fiind vorba nu numai de derby-ul etapei, ci şi de consolidarea locului secund în clasament, ocupat de FC Sepsi. Partida a fost una extrem de echilibrată, s-a jucat pe contre, dar jocul închegat al băieţilor conduşi de Toth Csaba, precum şi ajutorul considerabil venit din tribune, a făcut ca FC Sepsi să se impună cu scorul de 4-2. Primii au marcat oaspeţii, prin Cojoc, iar replica covăsnenilor a venit prin Ţicalo, care a readus egalitatea pe tabelă, acesta fiind şi scorul la pauză. În partea secundă a jocului acelaşi Ţicalo a adus echipa locală în avantaj, după care Manya a înscris pentru 3-1. Gălăţenii au redus din diferenţă cu trei minute înainte de fluierul final prin Cojoc, şi şi-au scos portarul de pe teren în speranţa unei egalări. Gazdele au profitat de acest lucru şi au închis tabela în ultimul minut de joc, atunci când braşoveanul Burciu a executat doar o formalitate după centrarea lui Pânzaru. Aşadar FC Sepsi a câştigat şi se menţine pe locul secund în clasament, după City Us Târgu Mureş. Următoarea partidă va avea loc tot pe teren propriu, sâmbătă de la ora 16.