SPORT 21 ianuarie 2015

Victorie lejeră pentru Sepsi-SIC contra Phoenix Galați

de Székely Emőke | 544 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi-SIC continuă șirul succeselor din Liga Națională printr-o victorie clară obținută miercuri pe teren propriu contra Phoenix Galați, scor 93-38 (35-11, 24-11, 19-10, 15-6).

Gazdele au început meciul în forță, iar după primul sfert aveau deja un avantaj de 24 de puncte, apoi și-au continuat asaltul în sfertul al doilea, la finele căruia avantajul gazdelor s-a mărit cu încă 13 puncte. După pauză gazdele au dominat în continuare, și astfel la finele jocului au câștigat lejer la o diferență de 55 de puncte. Cele mai bune marcatoare ale gazdelor au fost Harrison (22 puncte) și Murphy (21 puncte), în timp ce pentru Galați cele mai multe puncte au fost marcate de James (17).

În următoarea etapă a Ligii Naționale Sepsi-SIC va juca sâmbătă în deplasare cu Universitatea CSM Oradea.