Un nou succes pentru Incze Kriszta

de Székely Emőke | 754 vizualizări

incze kriszta, hatos peter

Sportiva din Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României la Lupte Libere

Luptătoarea Clubului Sportiv Școlar Sfântu Gheorghe, Incze Kriszta, a câștigat la sfârșitul săptămânii Cupa României la Lupte Libere, competiție ce a avut loc la București și a fost destinată sportivilor juniori I. Kriszta a câștigat la categoria 59 de kg, iar Federația Română de Lupte i-a acordat și premiul de a doua cea mai bună luptătoare a anului. În acest clasament au contat rezultatele la nivel național, dar și cele de la Campionatele Europene și mondiale.

„La Cupa României a participat și sportivul Vitályos Alpár, care a pierdut finala mică la categoria 120 de kg, și astfel a terminat pe locul 5. Atât el, cât și Kriszta sunt încă sportivi juniori II, așadar mai mici decât grupa de vârstă pentru care s-a organizat competiția” – ne-a declarat antrenorul Kertész Dávid, cel care îi antrenează pe cei doi împreună cu Hatos Péter.