SPORT 26 ianuarie 2014

Sepsi-SIC și-a luat revanșa în faţa Alexandriei

de Székely Emőke | 510 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi-SIC a primit sâmbătă vizita echipei CSBT Alexandria, în cadrul etapei a 15-a a Ligii Naționale de baschet feminin. Alb-verzii au reușit să obțină o victorie prețioasă, prin care au urcat pe locul 4 în clasament, făcând practic rocadă cu Alexandria. Gazdele au câștigat cu scorul de 84 – 45 (14 – 18, 24 – 10, 25 – 10, 21 – 7).

Oaspeții nu au rezistat decât primul sfert, apoi Sepsi-SIC a început să domine jocul și până la finalul celor 40 de minute de joc și-a mărit avantajul la aproape 40 de puncte.

Samantha Prahalis a reușit un nou joc spectaculos, și a marcat 33 de puncte. Jocul însă nu a fost lipsit de incidente, pentru că la un moment dat a avut loc un mic conflict între două jucătoare, iar rezultatul a fost eliminarea lui Jasmine Watson, a unui oficial de la Alexandria și a managerului Sepsi-SIC.

În următoarea etapă Sepsi-SIC va juca pe teren propriu contra Phoenix Galați. Partida va avea loc sâmbătă la Sala Sporturilor „Szabó Kati”.