SPORT 9 iunie 2022

Locul secund pentru Electra Gărăiacu

de Marius Raczek | 1019 vizualizări

O sportivă a Clubului Sportiv Municipal Sfântu Gheorghe, Electra Gărăiacu, a participat la competiția internațională de lupte organizată la Cluj-Napoca, de unde s-a întors cu o clasare pe poziția secundă.

Sala „Horia Demian” a găzduit un puternic turneu internațional de lupte, categoria de vârstă U15, la care au participat 250 de sportivi din 18 țări. Prezentă în competiție a fost și Electra Gărăiacu, antrenată de Matefi Arpad, care, după un parcurs bun, a ajuns în finala categoriei 42 kg, pe care, însă, a pierdut-o. Chiar și așa merită apreciat efortul sportivei din Sfântu Gheorghe, într-o competiție de anvergură internațională.

Turneul a fost și un criteriu de calificare la Campionatul European, calificare pe care au obținut-o doar sportivii de pe prima poziție.

Sursă foto: arhivă