SPORT 4 septembrie 2024

Remiză la debutul în Liga 1 la futsal

de Marius Raczek | 437 vizualizări

Sepsi-SIC a debutat în noua ediție a Ligii 1 la futsal cu o deplasare la CSM Târgu Mureș, acolo de unde trupa lui Mánya Szabolcs s-a întors cu o remiză, rezultat 3-3.

Chiar dacă a condus cu 1-0, și apoi cu 3-1, Sepsi-SIC a fost nevoită să se mulțumească cu o remiză din deplasarea la CSM Târgu Mureș. În prima repriză, Kanyó a deschis scorul, dar gazdele au egalat, la pauză scorul fiind de 1-1. În partea secundă, Mánya și Máthis au făcut ca alb-verzii să conducă cu 3-1, CSM Târgu Mureș, însă, a forțat, și a reușit să revină, golul egalizator fiind de fapt un autogol.

Antrenorul-jucător, Manya Szabolcs a utilizat formula: Papp – Má­this, Gáll, Czintos, Kusztos; rezerve: Korodi, Kanyó, Veress, Csog, Király, Vajna, Mánya.

Supriza primei etape a fost victoria celor de la FK Odorheiu Secuiesc care au învins campioana en-titre, United Galați, cu rezultatul de 5-2. Etapa următoare, Sepsi-SIC va evolua în deplasare, chiar la United Galați.