SPORT 14 aprilie 2013

Incidente la un meci de baschet. Sportivii din Sfântu Gheorghe au ieșit de pe teren

de Székely Emőke | 780 vizualizări

Echipa de baschet masculin Vabova Sfântu Gheorghe a disputat sâmbătă în deplasare partida de campionat (liga a doua) contra Steaua București. Gazdele au fost cotate ca favorite, dat fiind evoluția bună a acestora de până acum, însă din cauza suporterilor indisciplinați riscau să piardă partida la masa verde.

Partida a fost întreruptă de arbitri cu doar două minute înainte de pauză, când niște suporteri steliști au aruncat petarde pe teren. Jucătorii din Sfântu Gheorghe s-au speriat și s-au retras la vestiare. Antrenorul Váncsa Albert a declarat că nu s-au simțit în siguranță pe teren, în primă instanță a crezut că se trage cu un pistol. Jandarmii au intervenit și au evacuat spectatorii, astfel partida a fost reluată fără spectatori, iar Steaua a câștigat partida cu 102-47.

Membrii echipei Vabova Sfântu Gheorghe și-au manifestat indignarea față de cele întâmplate și spun că asemenea lucruri nu își au locul la nicio partidă sportivă.