SPORT 30 iunie 2013

Covăsnenii au dominat „Duatlonul Țara Bârsei”

de Székely Emőke | 485 vizualizări

Duminică a avut loc la Râșnov un concurs de duatlon de teren – „Duatlonul Țara Bârsei”. Printre cei în jur de 100 de concurenți din toată țara s-au numărat și 4 sportivi din Sfântu Gheorghe, care au reușit să obțină rezultate foarte bune. La categoria amatori concurenții au avut de parcurs 16,5 km de ciclism și 8,5 km de alergare, cu o diferență de nivel de 510 metri. Proba a fost câștigată de Cârsteanu Dombi András, pe locul trei s-a clasat Molnár Ede, iar Codrea Árpád a terminat pe poziția a patra. La categoria avansați sportivii au parcurs 24 km de ciclism și 11 km de alergare, cu o diferență de nivel de peste 700 de metri. Aici locul 1 i-a revenit sportivei Jakab-Benke Hajnalka, care confirmă din nou forma excelentă din acest sezon.