CULTURA 12 septembrie 2019

Programul Festivalului de Arte Contemporane pulzArt 7

de Covasna Media | 1188 vizualizări

Joi, 19 septembrie

 

10:00–13:00    Atelier – Invisible Presence 2.0 // Spațiul de Artă Contemporană MAGMA

17:00–17:30   Vernisaj – Coll[Age] - expoziția lui Levente Benedek, vernisată de criticul de artă Kata Ungvári Zrinyi // Holul Teatrului „Tamási Áron”

17:00–17:30   Concert ambiental interactiv – Bence Kónya Ütő: sonospațizare 1. // Holul Teatrului „Tamási Áron”

18:00–19:30   Concert de deschidere – Ishmael Ensemble (UK) // Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

20:00–21:20   Teatru – Pickled Image (UK): Coulrophobia. Vârsta recomandată: 16+ // Studioul de dans Háromszék

21:30–22:00    Vernisaj – Expoziția individuală a artistului fotograf Erika Pereszlényi: Mania reflecției, vernisată de Toró Attila // Ceainăria Tein

22:00–23:30    Muzică – Bob Poljakov: Vinyl Audition // Ceainăria Tein

 

Vineri, 20 septembrie

 

10:00–13:00    Atelier – Invisible Presence 2.0 // Spațiul de Artă Contemporană MAGMA

11:00–13:00, 14:00–17:00      Atelier de confecționare a colajelor cu artistul Levente Benedek // Holul Teatrului „Tamási Áron”

16:00–17:00    Teatru comunitar în aer liber: Play! MOBILE // Cartierul Őrkő

17:00–18:30    Întâlnire cu publicul: Poveşti spre interior zero – discuție cu scriitoarea Lavinia Braniște, interlocutor Adrian Lăcătuș, critic literar // Ceainăria Tein

18:00–19:00    Instalații interactive în spațiul public – tur ghidat susținut de câștigătorii concursului de creație Instalații interactive în spațiul public, Beáta Bartha, Levente Benedek și Bálint Fekete // Piața Centrală

19:00–20:20    Teatru – Pickled Image (UK): Coulrophobia. Vârsta recomandată: 16+ // Studioul de dans Háromszék

21:00–22:40    Proiecție de film – Mihály Schwechtje: Sper că vei muri data viitoare :) – premieră la Sfântu Gheorghe, vârsta recomandată: 12+ // Cinema Arta

22:40–23:40    Întâlnire cu publicul – dramaturgul, profesorul de pedagogie dramatică Boglárka Prezsmer și distribuitorul de filme Csilla Nagy discută cu regizorul Mihály Schwechtje // Cinema Arta

23:00–00:00    Muzică – Küb_beat Live Act // Ceainăria Tein

00:00–01:00    Muzică – Kordz Live Act (GE-CH) // Ceainăria Tein

01:00–02:30    Muzică – Beast // Ceainăria Tein

02:30–04:00    Muzică – Lohn Jennon // Ceainăria Tein

 

Sâmbătă, 21 septembrie

 

11:00–13:00, 14:00–17:00     Atelier de confecționare a colajelor cu artistul Levente Benedek // Holul Teatrului „Tamási Áron”

11:00–13:00, 13:00–16:00, 16:00–18:00       Atelier – Invisible Presence 2.0 // Spațiul de Artă Contemporană MAGMA (la fiecare două ore)

17:00–18:30    Întâlnire cu publicul a scriitoarei Kinga Júlia Király din Târgu Mureş: Élet, éhség, reménység (Viață, foame, speranță). Interlocutor: scriitorul István Miklóssi Szabó // Grădina Hotelului Park

17:00–18:00   Spectacol de păpuși – MárkusZínház (HU): A repülés története (Istoria aviaţiei), vârsta recomandată: 6+ // Teatrul de păpuși Cimborák

18:00–19:00   Vernisaj – Expoziția individuală a artistului Kinga Kovács, vernisată de istoricul de artă Iréne Kányádi // Casa cu Arcade

18:00–19:00   Teatru – Centrul de Teatru Educațional Replika: Limite (RO), regia Radu Apostol, vârsta recomandată: 14+ // Studioul de dans Háromszék

19:00–20:30   Teatru – Teatrul Tamási Áron: A társadalom támaszai (Stâlpii societății), regia Bálint Botos // Sala Kamara

19:30–20:30   Spectacol de păpuși – MárkusZínház (HU): A repülés története (Istoria aviaţiei), vârsta recomandată: 6+ // Teatrul de păpuși Cimborák

21:00–22:30    Concert – Cédric Hanriot Trio (FR) // Szimpla Sfântu Gheorghe

22:30–00:00    Silent Poetry, în cadrul Anului Elevilor // Piața Centrală

23:30–00:30    Muzică – Dobri // Ceainăria Tein

00:30–01:30    Muzică – Ugly Astronaut // Ceainăria Tein

01:30–03:00    Muzică – Smoothnoise // Ceainăria Tein

03:00–04:30    Muzică – Grid // Ceainăria Tein

 

Duminică, 22 septembrie

 

11:00–13:00, 14:00–17:00     Atelier de confecționare a colajelor cu artistul Levente Benedek // Holul Teatrului „Tamási Áron”

11:00–13:00, 13:00–16:00     Atelier – Invisible Presence 2.0 // Spațiul de Artă Contemporană MAGMA

11:00–12:00   Teatru – Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca: Concord Floral, regia Ferenc Sinkó // Studioul de dans Háromszék

15:00–16:00   Teatru – Teatrul Maghiar de Stat din Cluj-Napoca: Concord Floral, regia Ferenc Sinkó // Studioul de dans Háromszék

15:00–17:00   Dublu sau... un mic! Discuție gastroliterară și preparare de ciorbă milaneză din burtă de vită cu scriitorii András Cserna-Szabó și Benedek Darida (HU) // Szimpla Sfântu Gheorghe

17:00–18:30   Întâlnire cu publicul – András Cserna-Szabó. Interlocutor: Szabolcs Szonda, directorul Bibliotecii Județene „Bod Péter” // Szimpla Sfântu Gheorghe

18:00–19:00   Spectacol de păpuși – MárkusZínház (HU): A repülés története (Istoria aviaţiei), vârsta recomandată: 6+ // Sala Kamara

19:00–20:00   Spectacol literar-muzical – Krisztián Grecsó și Róbert Hrutka (HU): Libikóka (Balansoar) // Studioul de dans Háromszék

21:00–22:00   Concert – Kordz Live with Strings – Alexandre Kordzaia (GE-CH) & Orchestra de Cameră Sepsi // Sala Mare a Teatrului „Tamási Áron”

23:00–04:00    Muzică – pulzArt Afterparty cu Tone Troopers & Friends // Ceainăria Tein

 

Ateliere / Workshopuri (cu înregistrare prealabilă):

 

Walter Anichhofer (AT): A Taste of Clown

19–21 septembrie, orele 10:00–13:00, 15:00–18:00 // Casa de Cultură „Kónya Ádám”

S39 Hybrid Design Manufacture (HU): BETON workshop

19, 21 septembrie, orele 10:00–14:00, 15:00–19:00 // Piața Centrală

Grupul Medence (HU): Design de genţi Re+Concept (program în cadrul Anului Elevilor)

21–22 septembrie, orele 10:00–16:00 // Casa „Keresztes”

Distribuie articolul:  
|

CULTURA

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.