ACTUALITATE 18 septembrie 2011

Sepsi BC a câştigat prima manşă în cupă

de Székely Emőke | 361 vizualizări

Iubitorii baschetului din Sfântu Gheorghe au avut ocazia să vadă jocul fetelor de la BBall 6 Sepsi BC pentru prima dată în acest sezon, vineri, când a avut loc partida contând pentru prima manşă a Cupei României, dintre echipa locală şi Olimpia Bucureşti.

BBall 6 Sepsi BC are o echipă nouă, tânără, unde şi-au găsit locul mai multe baschetbaliste din oraş, iar preşedintele clubului, Vass Ildiko, a spus că de fapt acum asistăm la începutul unei noi ere, în care jucătoarele tinere din oraş trebuie să se acomodeze şi să înveţe, pentru ca apoi, echipa şi suporterii să se poată aştepta la noi performanţe.

Partida de vineri a fost una echilibrată. Sepsi BC a câştigat, dar nu cu lejeritatea de anul trecut. Primele două sferturi au fost dominate de către fetele lui Veres Attila, scorurile parţiale fiind 13-9, respectiv 17-8. După pauză Olimpia a revenit spectaculos, câştigând cel de al treilea sfert cu 21-14, iar ultima parte a jocului s-a terminat la egalitate, 17-17. Scorul final a fost BBall 6 Sepsi BC – Olimpia Bucureşti 61-55. Returul va avea loc peste o săptămână, iar meciurile de campionat vor începe pe data de 1 octombrie.