Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe: bărbat arestat preventiv pentru șantaj și camătă
Un bărbat în vârstă de 44 de ani a fost arestat preventiv și trimis în judecată sub acuzația de cămătărie, după ce ar fi împrumutat bani cu dobândă unor persoane, pe care ulterior le-ar fi amenințat pentru a-și recupera sumele. IPJ Covasna ne-a transmis că este vorba despre aceeași persoană care, în luna februarie, a fost prinsă în flagrant de polițiști în timp ce încasa 150.000 de lei de la o victimă, în parcarea unui supermarket din Sfântu Gheorghe.
Timp de peste un deceniu, cinci persoane ar fi fost amenințate cu violență fizică și psihică.
„În fapt, s-a reținut că, în perioada 2013–2025, inculpatul a remis bani cu dobândă unui număr de cinci persoane vătămate, fără a fi autorizat în acest sens și apoi a exercitat acte de constrângere psihică asupra persoanelor vătămate pentru ca acestea să-i remită, la diferite intervale de timp, sume de bani reprezentând dobânzi la sumele împrumutate. Pentru a determina victimele să remită dobânzile solicitate, inculpatul invoca faptul că, respectivele împrumuturi au fost acordate de cămătari din Brașov care ar putea exercita acte de violență fizică și psihică asupra persoanelor vătămate pentru recuperarea împrumuturilor, fiindu-le indusă o stare de temere”, a transmis Parchetul de pe lângă Judecătoria Sfântu Gheorghe.
Bărbatul de 44 de ani este cercetat pentru săvârşirea infracţiunlor de șantaj și camătă.
Cercetările penale au fost efectuate de către un procuror din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sf. Gheorghe, cu sprijinul organelor de poliţie din cadrul I.P.J. Covasna, Poliția municipiului Sfântu Gheorghe, Biroul de Investigații Criminale, Serviciul de Investigații Criminale, Biroul Operațiuni Speciale Brașov și Serviciul pentru Acțiuni Speciale Covasna.
În comunicatul emis, Parchetul subliniază că „pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile şi garanţiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum şi de prezumţia de nevinovăţie”.
Conform IPJ Covasna, bărbatul este cel care a fost prins, în luna februarie, în flagrant de polițiști în parcarea unui supermarket din Sfântu Gheorghe în timp ce primea suma de 150.000 de lei.
Cazul readuce în atenție fenomenul cămătăriei, un pericol real pentru mulți oameni vulnerabili financiar. Despre cum funcționează acest tip de împrumut și cum pot fi evitate astfel de situații, am scris pe larg aici: Fenomenul de camătă – cum evităm capcanele datoriilor?