ACTUALITATE 5 decembrie 2011

Futsal. FC Sepsi în semifinala Cupei României

de Székely Emőke | 334 vizualizări

Moş Nicolae a adus un meci pe cinste iubitorilor de futsal din Sfântu Gheorghe. În cadrul sferturilor de finală ale Cupei României, FC Sepsi a primit vizita celor de la ACS Odorheiu Secuiesc. Având în vedere nivelul asemănător al celor două formaţii, nu a mirat pe nimeni faptul că antrenorii s-au axat pe tactică, lăsând la o parte riscul sau hazardarea. Totuşi, partida a fost una interesantă, în care suporterii echipei locale au arătat că pot fi un al şaselea jucător extrem de important.

Scorul a fost deschis de către oaspeţi, în minutul 3, după care tot echipa din Harghita a fost cea care a majorat scorul la 2-0. FC Sepsi şi-a revenit, reuşind să egaleze prin golurile marcate de Burciu şi Mate. Odorheiul a preluat din nou conducerea în minutul 18, dar echipele au intrat la cabine cu scor egal, 3-3, prin reuşita aceluiaşi Burciu.

La debutul celei de a doua reprize spiritele s-au încins, iar Odorheiul a reuşit din nou să marcheze din lovitură liberă. În minutul 34 FC Sepsi a readus însă egalitatea pe tabela de marcaj, 4-4, prin golul lui Bocz. Burciu a reuşit să marcheze şi pentru a treia oară, aducându-şi echipa în avantaj cu patru minute înainte de finalul partidei. Sala Sporturilor a devenit un adevărat vulcan în ultimele cinci minute ale partidei, iar Sepsi FC a câştigat partida cu scorul de 5-4, calificându-se astfel în semifinala Cupei României.