ACTUALITATE 15 martie 2012

FC Sepsi a învins campioana

de Székely Emőke | 321 vizualizări

Echipa locală de futsal a câştigat marţi seară partida cu liderul la zi al campionatului.

Atmosferă de zile mari, așa cum n-a mai văzut orașul la un meci de futsal, marți seara în Sala Sporturilor „Szabo Kati” din Sfântu Gheorghe, tribune pline, suporteri înfocați, tobe, cântece, palme înroșite de la aplauze îndelungate, și o victorie de zile mari – acestea au fost ingredientele derby-ului etapei a 15-a din cadrul Diviziei A la futsal.

Prima înfrângere pentru City Us

Campioana României și câștigătoarea Cupei, Cuty Us Târgu Mureș, nu a pierdut nicio partidă în acest sezon și părea o formație invincibilă. Gazdele, FC Sepsi, au intrat pe teren încrezători în forțele proprii și motivați să dea tot ce pot pe teren. În primul minut al partidei, vedeta locală Mánya a reușit să deschidă scorul, iar tribunele au explodat de bucurie. Unii spuneau „așa a fost și la Mureș” – pe bună dreptate, pentru că și în meciul tur covăsnenii au fost cei care au deschis scorul, dar în final partida s-a terminat 7-5 pentru mureșeni.

În minutul 4 gazdele și-au mărit avantajul prin reușita lui Máté, iar 2-0 a fost scorul la pauză, lucru istoric pentru această ediție de campionat, întrucât City Us intra la vestiare cu scor favorabil în fiecare partidă de până acum.

Eroul meciului – portarul Grigoraş

Repriza a doua a însemnat apărare pentru gazde și forțare în atac pentru oaspeți. FC Sepsi a fost împinsă în propria jumătate de teren aproape toată repriza. City Us a scos portarul în disperare de cauză, iar gazdele au profitat de acest lucru reușind să marcheze din nou, 3-0. Atacul obsesiv al oaspeților a dat roade, aceștia reducând din diferență, 3-1. Eroul meciului a fost portarul FC Sepsi, Grigoraș, care a scos mingi imposibile, salvându-și echipa în repetate rânduri. Mai mult decât atât, a reușit să prindă o minge dificilă, pe care mai apoi a trimis-o în poarta goală a mureșenilor. City Us a mai marcat de două ori, 4-3 fiind scorul cu care s-a încheiat partida.

Cele două formații se vor întâlni și în semifinala Cupei României, victoria de marți fiind catalogată de către căpitanul celor de la FC Sepsi, Bende, una care a spart gheața, prin care băieții lui Tót Csaba au demonstrat că City Us poate fi învinsă. Momentan FC Sepsi este lider în clasament, însă City Us a jucat cu o partidă mai puțin.