ACTUALITATE 18 septembrie 2011

Derby local cu final neașteptat la handbal feminin

de Székely Emőke | 474 vizualizări

În prima etapă a Diviziei A la handbal feminin iubitorii acestui sport au avut parte de o partidă deosebită, având în vedere faptul că s-au întâlnit cele două echipe din Sfântu Gheorghe, gazda CSM, respectiv noua echipă, Bobowling. A fost o partidă a orgoliilor locale, dat fiind faptul că mai multe jucătoare de la Bobowling au aruncat mingea pe vremuri pentru CSM.

Bobowling, echipă antrenată de Farkas Csaba, a intrat pe teren cu mai multă determinare, iar jucătoarele, unele trecute bine de 30 de ani, s-au luptat zdravăn pentru cele două puncte puse în joc. Primul gol al partidei a venit târziu, în minutul zece, când portarul de la Bobowling a aruncat mingea direct în plasa CSM-ului. Bobowling şi-a creat un avantaj de câteva goluri, dar la pauză au avut numai un gol în plus, scorul fiind de 10-11.

La începutul părţii secunde CSM a egalat, şi părea că tânăra echipă şi-a mai revenit puţin, dar Bobowling a preluat din nou conducerea, lucru pe care l-a păstrat până la finele celor 60 de minute, scorul final fiind de 18-20.

Spectatorii veniţi în număr mare în Sala Sporturilor Szabo Kati au fost surprinși de rezultat și au văzut două echipe diferite. CSM-ul, cu lotul tânăr şi incomplet (alte cinci jucătoare se vor alătura în această săptămână echipei), şi o echipă nouă, Bobowling, cu jucătoare şi tinere, şi mai în vârstă, cu un portar în zi de grație, care a salvat multe goluri ce păreau sigure.

Drumul în Divizia A este doar la început pentru ambele echipe, rămâne de văzut cum vor evolua cele două formaţii în partidele ce urmează.