ACTUALITATE Acum 5 ore, 58 minute

Ajutor de un milion de lei din Galați pentru refacerea pagubelor cauzate de inundații din județul Covasna

de Ștefania Găvăneci | 312 vizualizări

Consiliul Județean Galați a acordat un sprijin de un milion de lei județului Covasna pentru refacerea pagubelor produse de recentele inundații. Anunțul a fost făcut astăzi, în cadrul ședinței Consiliului Județean Covasna. 

„Consiliul Județean Galați a alocat un ajutor de urgență în valoare de 1 milion de lei din fondul de rezervă bugetară pentru sprijinirea familiilor afectate de inundații și pentru refacerea localităților lovite de calamități în județul Covasna. Acest gest nu este doar un sprijin financiar, ci o dovadă vie de colaborare interjudețeană, empatie și responsabilitate concretă față de cei aflați în nevoie (...) Cetățenii județului Galați cunosc prea bine situația cu care ne confruntăm, fiind la rândul lor afectați de inundații în trecut. Transmitem mulțumiri sincere domnului președinte Costel Fotea și întregii conduceri a Consiliului Județean Galați pentru acest gest de generozitate. Fondurile vor fi distribuite administrațiilor locale afectate, în urma finalizării procesului de evaluare și cuantificare a pagubelor”, a spus, președintele Consiliului Județean Covasna.

Un bilanț transmis la începutul lunii iunie de ISU Covasna arată că peste 170 de case și gospodării, precum și aproape 4.400 de hectare de terenuri au fost afectate în județul Covasna, în urma inundațiilor. Cele mai mari pagube s-au înregistrat în Boroșneu Mare și Băcel, unde zeci de persoane au fost evacuate.

La începutul lunii, persoanele afectate de ape au primit un ajutor financiar din Ungaria de 10 milioane de forinți

În plus, în perioada inundațiilor și după au fost derulate mai multe campanii de ajutor. Despre acestea se poate citi pe larg, aici:

Sursa foto: Facebook/ Tamás Sándor

Distribuie articolul:  
|

ACTUALITATE

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.