ULTIMA ORĂ 16 mai 2018

Cluburile Sepsi OSK şi Dinamo, amendate după incidentele de la meciul din 30 aprilie

de Covasna Media | 3320 vizualizări

Comisia de Disciplină a FRF a decis, miercuri, penalizarea cu 10.000 de lei a clubului Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi cu 15.000 de lei a FC Dinamo, după incidentele de la meciul disputat la 30 aprilie, în play-out-ul Ligii I, transmite News.ro.

„În baza art. 83.7 din RD, se sancţionează clubul ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe cu o penalitate sportivă de 10.000 lei; În baza art.82.2 şi 3 e, raportat la art. 82.2.7, cu aplicarea art. 12, 14 bis şi 15 din RD, se sancţionează clubul FC Dinamo 1948 Bucureşti cu o penalitate de 15.000 lei”, se arată pe site-ul lpf.ro.

La partida Sepsi OSK – Dinamo, din 30 aprilie (2-0), jocul a fost întrerupt câteva minute din cauza unor incidente.

După golul al doilea, din minutul 91, un suporter îmbrăcat în negru, la fel ca fanii echipei Dinamo, a intrat pe teren, a mers în zona suporterilor locali şi a furat steagul Ungariei. Stewarzii l-au alergat pe suporterul dinamovist, care a traversat terenul, fiind prins cu dificultate de forţele de ordine, nu înainte să apuce să şuteze în mingea de pe teren. Pentru a încerca să-şi apere colegul de galerie, fanii dinamovişti au rupt gardul care separă tribuna de teren, încercând să pătrundă pe gazon.