SPORT 20 noiembrie 2017

Zeci de tineri participanți la o nouă „Cupă a Speranței la tenis de câmp”

de Iulia Drăghici - Taraș | 855 vizualizări

Evenimentul a avut loc în weekendul 18–19 noiembrie, la Întorsura Buzăului

O nouă ediție a „Cupei Speranței la tenis de câmp”, eveniment organizat la Întorsura Buzăului, a adunat 30 de participanți cu vârste cuprinse între 8 și 18 ani. Acțiunea s-a derulat sâmbătă și duminică, 18 și 19 noiembrie a.c., la sala de sport a Liceului Teoretic „Mircea Eliade”.

Competiția a fost împărțită pe trei categorii de vârstă, 8-10 ani, 11-14 ani și 15-18 ani.

Clasamentul final pentru fiecare categorie a fost următorul:

• Categoria 8 – 10 ani:locul 1 Darius Iagăr; locul 2 Robert Secelean; locul 3 Aura Mitrofan.
  • Categoria 11-14 ani: locul 1 Rareș Bularca; locul 2: Zosima Bota; locul 3 David Minea.
  • Categoria 15-18 ani: locul 1 Valentin Roth; locul 2 Leonard Bularca; locul 3 Ana-Maria Papara.

„Cupa Speranței la tenis de câmp” a fost organizată de Asociația Sportivă Ciucaș Întorsura Buzăului în cadrul proiectului „Tenisul – integrarea tinerilor prin sportul de masă”, cu sprijinul Direcției Județene pentru Sport și Tineret Covasna, în parteneriat cu Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Covasna. Acțiunea a fost coordonată de profesorul de sport Bogdan Stroie.

„Cupa Speranței la tenis de câmp” a marcat astfel a IV-a ediție generală și a doua pe anul acesta. Evenimentul a fost organizat prima dată în septembrie 2016.