SPORT 2 iunie 2022

Sportivii de la CSM Sfântu Gheorghe s-au remarcat în weekendul trecut

de Marius Raczek | 893 vizualizări

Atletismul și luptele libere sunt sporturile la care s-au remarcat în weekendul trecut sportivii de la CSM Sfântu Gheorghe, aducând clubului o medalie de aur, una de argint și una de bronz.

Medalia de aur a fost obținută de Vasile Rut Cristina, care cu timpul de 17:52.97 s-a impus în proba de 5000m, în cadrul Campionatului Național U18 de atletism care a avut loc la Pitești. La concurs au participat sportivi din peste 250 de cluburi, un motiv în plus de bucurie pentru sportiva pregătită de antrenorul Vasile Nicolae Fănel.

Și secția de lupte libere a fost prezentă, tot la Pitești, dar pentru competiția Cupa României 20, cu participarea sportivilor din toată țara. Reprezentând pe CSM Sfântu Gheorghe în competiție, Orbán Lóránt a obținut o medalie de argint la categoria 74kg, iar Panduru Marcel medalie de bronz, în limitele categoriei 57kg. Ambii sportivi sunt pregătiți de antrenorul Mátéfi Árpád.