SPORT 16 noiembrie 2014

Sepsi-SIC a bifat o nouă victorie

de Székely Emőke | 561 vizualizări

În cadrul celei de a 11-a etape a Ligii Naționale de Baschet feminin echipa Sepsi-SIC din Sfântu Gheorghe a primit sâmbătă vizita formației CSM Satu Mare pe care a învins-o cu scorul de 88-42 (34 – 4, 20 – 17, 23 – 10, 11 – 11).

Fetele conduse de Zoran Mikes au reușit să își clădească un avantaj considerabil de 30 de puncte încă în primul sfert al partidei, avantaj pe care l-au mărit până la final cu alte câteva puncte bune. În cel de al doilea sfert jocul a fost mai echilibrat, însă tot gazdele au fost cele care au făcut legea pe teren, la fel ca și în cea de a treia parte a jocului. În ultimul sfert ambele echipe au marcat câte 11 puncte, însă acest lucru nu a mai contat în ceea ce privește deznodământul final al meciului.

Murphy a fost din nou în formă de zile mari după ce săptămâna trecută a fost desemnată cea mai bună jucătoare a etapei a 10-a. Sâmbătă a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor, cu 18 puncte.

În următoarea etapă Sepsi-SIC va face deplasarea la Târgoviște, partida va avea loc miercuri de la ora 18:30.