SPORT 11 decembrie 2023

Șase din șase

de Marius Raczek | 607 vizualizări

În etapa a 6-a din Liga Națională de Baschet Feminin, Sepsi-SIC a întâlnit cel mai dificil adversar de până acum, dar s-a impus cu rezultatul de 82-74 și continuă să conducă în clasamentul competiției.

Sepsi-SIC a întâlnit-o la Sala Sepsi Arena pe FCC Baschet UAV Arad, ocupanta poziției a treia în clasament, vizitatoarele dând o replică consistentă campioanei en-titre. Primul sfert a revenit arădencelor, 22-13, dar fetele pregătite de Zoran Mikes au revenit, 20-9 în sfertul al doilea, astfel că la pauză aveau un avantaj de două puncte. Al treilea sfert a revenit, din nou, echipei FCC Baschet UAV Arad, 22-21, ultimul sfert, însă, avea să decidă învingătoarea, 28-21 pentru Sepsi-SIC, în total 82-74.

Principalele marcatoare au fost: Nyström (26 de puncte), Hristova (25 de puncte) și Jankovic (14 puncte). Cu acest succes, Sepsi-SIC își păstrează procentajul de 100% al victoriilor de la începutul acestui sezon și, desigur, ocupă prima poziție în ierarhia Ligii Naționale de Baschet Feminin.

Următoarea etapă programează derbyul CSM CSU Constanța-Sepsi-SIC, partidă care se va disputa la malul mării.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook