SPORT 2 martie 2014

Rezultate bune încă de la primul concurs de duatlon al anului

de Székely Emőke | 378 vizualizări

hajnalka

La sfârșitul săptămânii a avut loc la București primul concurs de duatlon din acest sezon, competiție la care au participat și doi sportivi din Sfântu Gheorghe, Jakab-Benke Hajnalka și Cârsteanu-Dombi András. Aceștia au avut de parcurs 5,6 km de alergare, 23 de km de ciclism și încă 2,8 km de alergare. La finalul cursei, Jakab-Benke Hajnalka a terminat pe locul 1 cu timpul de 1 oră 33 de minute, iar la băieți Cârsteanu-Dombi András s-a clasat pe locul 3 cu timpul de 1 oră 23 de minute.

„A fost un concurs greu pentru că a fost frig și a plouat continuu. Cu toate acestea ne bucurăm de rezultatele obținute și cred că am început acest sezon cu dreptul” – ne-a declarat Jakab-Benke Hajnalka.

La sfârșitul lunii martie va avea loc Campionatul Național de Duatlon, apoi urmează Campionatul Balcanic de Duatlon, iar sportiva din Sfântu Gheorghe speră la clasări cât mai bune și la aceste competiții.