SPORT 22 iunie 2014

Oamenii de fier din Sfântu Gheorghe

de Székely Emőke | 581 vizualizări

iron man

Municipiul Oradea a găzduit la sfârşitul săptămânii cea de-a treia ediție a unui concurs Iron Man, competiție care împinge la maxim limitele fizice ale sportivilor. Sportivii au avut de parcurs următoarele distanțe: Iron Man: 3.800 metri înot, 180 km ciclism și 42,2 km alergare, half Iron Man: 1.900 metri înot, 90 km ciclism, 21 km alergare.

Din Sfântu Gheorghe au participat la concurs 4 sportivi. Bihari Szilárd a mers pe distanță lungă, unde a terminat concursul open pe locul 10, iar cel al grupei de vârstă 31-40 de ani pe locul 3. De asemenea el a evoluat și în ștafetă, echipa lui, Sport Boys, terminând pe primul loc.

În concursul half Iron Man, Jakab-Benke Hajnalka a terminat pe primul loc la feminin, la fel ca şi Deák Zsombor la masculin, iar Koncz Sándor a ocupat locul 6 în clasamentul open, și a câștigat competiția destinată categoriei de vârstă 31-40 de ani.