SPORT 12 octombrie 2014

O zi plină cu arte marțiale la Sfântu Gheorghe [FOTO]

de Székely Emőke | 38 vizualizări

Zeci de copii în kimono, antrenori nervoși sau fericiți, arbitri de renume mondial, părinți grijulii și emoționați, și sportivi dornici de afirmare – iată personajele primei ediții a Cupei CSM Sfântu Gheorghe la judo și ju-jitsu, eveniment organizat de Clubul Sportiv Municipal și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Covasna. De asemenea, OPS Samurai Sfântu Gheorghe a organizat în cadrul acestei zile și o demonstrație de arte marțiale, la care au participat sportivii și antrenorii celor peste 10 cluburi participante.

Concursurile de judo și de ju-jitsu s-au desfăşurat pe parcursul întregii zile, nu au fost probleme de organizare, iar meciurile s-au disputat pe trei tatamiuri. Arbitrul internațional Doru Gălan ne-a spus că acest lucru demonstrează că la Sfântu Gheorghe artele marțiale sunt iubite și practicate de mulți oameni, iar sportivii de aici sunt din ce în ce mai buni atât pe plan național, cât și internațional.

„În persoana lui Petru Oltean aveți aici la Sfântu Gheorghe un împătimit al artelor marțiale, care cu multă muncă a reușit performanțe remarcabile. Eu vin aici de ani de zile, și vin mereu cu plăcere și cu inima deschisă pentru că știu că vom avea parte de o organizare bună, iar pe de altă parte îmi face plăcere să văd cum sportivii de aici cresc de la an la an” – ne-a declarat Doru Gălan.

Organizatorul evenimentului, Petru Oltean, s-a arătat mulțumit atât de eveniment în sine, cât și de evoluția sportivilor. „La judo nu suntem prea puternici pentru că sala nu ne avantajează, nu avem destul spațiu pentru procedeele de judo, însă la ju-jitsu suntem puternici, și am demonstrat asta și în urmă cu câteva zile, la Campionatele Mondiale și cele Balcanice, de unde am venit cu medalii” – spune Petru Oltean.

Iată și rezultatele obținute de sportivii din Sfântu Gheorghe: judo, U8 ani: locul 1. Garaiacu Electra (-18 kg), Oltean Veronica (-20 kg), Mariuța Andrada (-23 kg), Moldovan Raluca (-26 kg), locul 2 Ilyés Róbert (27 kg). U10 ani: locul 1. Balogh Hanna, locul 2 Boieriu Radu (-42 kg), locul 3 Măriuță Rareș (-27 kg), Peter Nicolae (-27 kg), Berecz Szabolcs (-38 kg), Bobeș Anastasia (-36 kg).

U12 ani: locul 1. Țifrea Laurențiu (-34 kg), locul 2 Onișoru Roxana (-40 kg), Roşu Mihai (-46 kg), Pițiga Raluca (-46 kg). U14 ani: locul 1 Cotai Denisa (-40 kg), Prodan Bianca (+57 kg), locul 3 Medgyes Levente (-34 kg), Balogh Zsolt (-55 kg). U16 ani: locul 2 Joó Erika (-52 kg), Găban Anita (-57 kg), locul 3 Szász Magor (-60 kg). U18 ani: locul 3 Matei Cătălin (-60 kg), Kurucz Tibor (-73 kg).

+18 ani: locul 1. Vitális Alpár (+100 kg), locul 2: Codreanu Vlad (-66 kg), Bejenaru Vasile (-90 kg), Păncescu Alin (+100 kg), locul 3 Fábián Huba (-66 kg), Szász Norbert și Bálint Barna (-73 kg), Berde Botond și Dimény Bernárd (-90 kg), Tuisuz Botond (+100 kg).

Ju-jitsu 9-12 ani: locul 1. Țifrea Laurențiu (-34 kg), locul 3 Peter Nicolae (-30 kg). 12-15 ani: locul 1. Fejér Richárd (-66 kg), Găban Anita (-57 kg). 15-18 ani: locul 2 Kurucz Tibor (-73 kg), locul 3 Matei Cătălin (-60 kg), Tătaru Fănel (-73 kg), Cotai Denisa (-50 kg). +21 ani: locul 1. Codreanu Vlad (-69 kg), Bejenaru Vasile (-85 kg).

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.