SPORT 14 iulie 2014

Molnár Ede a devenit campion național la MTB

de Székely Emőke | 735 vizualizări

La sfârșitul săptămânii, sportivul Molnár Ede din Sfântu Gheorghe a reușit să câștige două concursuri de mountain bike, la Păltiniș. Sâmbătă s-a organizat Campionatul Național de MTB, iar Ede a reușit să obțină titlul de campion național la categoria 17-18 ani, profesioniști.

„A fost un concurs greu, cu un traseu foarte tehnic. Am parcurs traseul de 3,8 km, cu o diferență de nivel de 400 de metri de patru ori, și mă bucur că am reușit să trec primul linia de sosire” – ne-a declarat Ede.

Duminică, tot la Păltiniș, a avut loc cea de-a doua etapă a concursului Triada MTB Challenge. În prima etapă covăsneanul s-a impus la categoria 15-18 ani, iar duminică a reușit același lucru. Spune că traseul a fost dificil, lung de 28 de km, cu o diferență de nivel de 1.300 de metri.

„Mă bucur că am reușit să câștig, însă acest lucru nu ar fi fost posibil fără ajutorul sponsorilor, cărora le mulțumesc” – spune Molnár Ede.