SPORT 10 octombrie 2023

Medalie de aur pentru CSM Sf. Gheorghe la Campionatele Naționale de Judo Ne-Waza

de Marius Raczek | 620 vizualizări

În perioada 6-8 octombrie, la Cluj-Napoca, s-au desfășurat Campionatele Naționale de Judo Ne-Waza, rezervate categoriilor de vârstă U14 și U16, competiții în cadrul cărora CSM Sfântu Gheorghe a obținut o medalie de aur.

Competițiile de judo, desfășurate la Cluj-Napoca, au atras la start în jur de 400 de participanți din toată țara, CSM Sfântu Gheorghe fiind prezentă cu trei sportivi. Cel mai bun rezultat a fost obținut de Adriana Stănculeasa, care a cucerit medalia de aur în cadrul categoriei -66kg, U16. Dancs David-Erik a ocupat poziția a cincea, la categoria -38kg, U14, iar Lavinia Dîrjan s-a clasat a noua, la categoria -44kg, U14.

În ansamblu, sportivii de la CSM Sfântu Gheorghe au avut o evoluție foarte bună la aceste campionate, învingând sportivi de valoare, cu rezultate internaționale, componenți ai loturilor olimpice, cu pregătire intensă, centralizată, în diferite centre din România.