SPORT 9 iunie 2014

Două medalii de aur pentru CSM la Campionatele Internaționale ale României la atletism

de Székely Emőke | 486 vizualizări

Oraşul Cluj Napoca a fost la sfârșitul săptămânii gazda Campionatelor Internaționale ale României la atletism, competiție la care au participat atleți din peste 10 țări. Printre ei s-au numărat și trei atleți ai CSM Sfântu Gheorghe – Florin Purcea, Iulian Ganciu și Cosmin Trofin, precum și atleta Blazer Imola, care, fiind vorba de o competiție de seniori, a alergat în culorile Sepsi-SIC.

Cei trei sportivi ai CSM-ului, conduși de Révész Katalin, s-au întors cu două medalii de aur și un loc 9. Florin Purcea a câștigat proba de 400 de metri cu timpul de 47,80 secunde, în timp ce Iulian Ganciu s-a dovedit a fi cel mai bun în proba de 800 de metri cu timpul de 1,51 minute. Tot la 800 de metri a concurat și juniorul Cosmin Trofin, acesta terminând competiția pe locul 9.

Atleta Blazer Imola a luat startul în proba de 400 de metri garduri, pe care a terminat-o pe locul 6. Președintele CSM, George Carcadia, a ținut să felicite toți atleții din Sfântu Gheorghe pentru rezultatele deosebite.