SPORT 17 octombrie 2022

Concurenți din 32 de localități au participat la semimaratonul din Sfântu Gheorghe

de David Leonard Bularca | 957 vizualizări

Ediția a XX-a a semimaratonului din Sfântu Gheorghe a avut loc sâmbătă, 15 octombrie. Peste 200 de participanți au fost prezenți la linia de start. Cel mai tânăr participant a avut 11 ani, iar cel mai în vârstă 75 de ani. Organizator a fost Cercul de alergare Gáll Lajos, cu sprijinul Consiliului Județean Covasna, al primăriei Sfântu Gheorghe și al Direcției Județene de Sport Covasna, se arată într-un comunicat de presă. 

Competiția a avut două probe, de 5, respectiv 21 de kilometri. 

La semimaraton câștigătorii au fost Jakab Benke Hajnalka și Deák Zsombor.

Rezultatele la open feminin au fost următoarele:

1. Jakab Benke Hajnalka, Triastes Sfântu Gheorghe; timp: 1:36:28;

2. Borsos Mónika, Fitness Tribe Sfântu Gheorghe; timp: 1:38:18;

3. Suciu Silvia, Fitness Tribe Sfântu Gheorghe; timp: 1:40:18.

Rezultatele la open masculin au arătat astfel:

1. Deák Zsombor, Aluta SK Sfântu Gheorghe; timp: 1:14:30;

2. Tams Viorel, Târgu Secuiesc; timp: 1:18:25;

3. Németh András, Târgu Secuiesc; timp: 1:20:05. 

Pe categorii de vârstă, feminin, rezultatele au fost:

30-39 ani:

1. Jakab Benke Hajnalka, Triastes; timp: 1:36:28;

2. Borsos Mónika, Fitness Tribe; timp: 1:38:18;

3. Jani Annamária, Sfântu Gheorghe; timp: 1:40:18.

40-49 ani:

1. Suciu Silvia, Fitness Tribe; timp: 1:40:18;

2. Dénes Boróka, Fitness Tribe; timp: 1:43:41;

3. Fodor Ildikó, Sfântu Gheorghe; timp: 1:57:10.

50-59 ani:

1. Mester Nagy Ildikó, Sfântu Gheorghe; timp: 2:02:28.

+60 ani:

1. Grépály Gizella Sfântu Gheorghe; timp: 2:15:08.

Clasamentul la bărbați, pe categorii de vârstă, a arătat astfel:

20-29 ani:

1. Németh András, Târgu Secuiesc; timp: 1:20:05;

2. Cocis Alexandru Petru, Sfântu Gheorghe; timp: 1:30:20;

3. Tokos Ervin, Odorheiu Secuiesc; timp: 1:30:35.

30-39 ani:

1. Deák Zsombor, Aluta SK; timp: 1:14:30;

2. Tams Viorel, Târgu Mureș; timp: 1:18:25;

3. Costea Robert, Baraolt; timp: 1:26:51.

40-49 ani:

1. Crișan Mihai, Sfântu Gheorghe; timp: 1:22:39;

2. Nila Silviu, Locomotiva Bukarest; timp: 1:25:05;

3. Nedelcu Iulian, Moara Vlăsiei; timp: 1:25:45.

50-59 ani:

1. Puzderica Vali, Otopeni; timp: 1:28:36;

2. Butyka Elemér, Fitness Tribe Sfântu Gheorghe; timp: 1:36:13;

3. Mezdrea Adrian, Sighișoara; timp: 1:36:37.

+60:

1. Imre István, Miercurea Ciuc; timp: 2:03:40.

La 5 km open, clasamentul final a arătat astfel: 

Feminin:

1. Horovitz Hanna, Sfântu Gheorghe; timp: 21:58;

2. Dobrescu Raluca, Sfântu Gheorghe; timp: 23:18;

3. Albert Blanka, CSS Luduș; timp: 23:35.

Masculin: 

1. Nádudvari Dávid, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 17:14;

2.Jánó András,CSS Sfântu Gheorghe; timp: 17:15;

3.Vrabie Catalin, Cercul de alergare Gáll Lajos; timp: 7:20.

Feminin, maximum 12 ani: 

1. Albert Blanka, CSS Luduș; timp: 23:35;

2. Gecse Réka, Chioruș; timp: 28:36.

Feminin, 12-15 ani:

1. Acatrinei Teodora, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 25:18;

2. Spătar Amalia, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 25:18;

3. Ștefănescu Anamaria, Miercurea Ciuc; timp: 27:49.

Feminin, 16-19 ani: 

1. Parvui Iliuța, Zagon; timp: 28:34;

2. Imre Johanna, Sfântu Gheorghe; timp: 29:33;

3. Deák Beatrix, Sfântu Gheorghe; timp: 30:22.

Feminin, 20-29 ani:

1. Horovitz Hanna, Sfântu Gheorghe; timp: 21:58;

2. Dobos Annamaria, Sfântu Gheorghe; timp: 24:02;

3. Sporea Maria Magdalena, Sfântu Gheorghe; timp: 27:41.

Feminin, 30-39 ani: 

1. Dobrescu Raluca, Sfântu Gheorghe; timp: 23:18;

2. Incze Eszter, Sfântu Gheorghe; timp: 23:18;

3. Stefan Emese, Sfântu Gheorghe; timp: 25:51.

Feminin, 40-49 ani:

1. Dangulea Elena, Sfântu Gheorghe; timp: 24:21;

2. Pályi Kis Biborka, Sfântu Gheorghe; timp: 25:25;

3. Kovács Tünde, Sfântu Gheorghe; timp: 26:09.

Feminin, 50-59 ani:

1. Facaoaru Mioara, Miercurea Ciuc; timp: 24:45;

2. Purcariu Erica, Sighișoara; timp: 25:42;

3. Jánó Enikő, Sfântu Gheorghe; timp: 27:36.

Feminin, 60+:

1. Páll Erzsébet, Cercul de alergare Gáll Lajos; timp: 26:46.

Maximum 12 ani, masculin:

1. Albert Hunor, ISK Marosudas; timp: 21:41;

2. Taranek Bernárd, Sfântu Gheorghe; timp: 28:21.

Masculin, 12-15 ani:

1. Kolozsi Árpád Kristof , CSS Sfântu Gheorghe; timp: 19:22;

2. Ugron Braileanu Gergő, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 19:56;

3. Kopacz Norbert, Sfântu Gheorghe; timp: 19:57.

Masculin, 16-19 ani:

1. Nádudvari Dávid, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 17:14;

2. Jánó András, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 17:15;

3. Józsa Koppány, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 18:25.

Masculin, 20-29 ani:

1. Codrea Árpád, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 19:35;

2. Dobra Árpád, CSS Sfântu Gheorghe; timp: 20:58.

Masculin 30-39 ani:

1. Józsa Tihamér, Arcuș; timp: 18:27 ;

2. Sándor István, Cercul de alergare Gáll Lajos; timp: 18:35;

3. Albert Levente, Luduș; timp: 18:42.

Masculin: 40-49 ani:

1. Vrabie Catalin, Cercul de alergare Gáll Lajos; timp: 17:20;

2. Olteanu Marius, Moiecu; timp: 18:02;

3. Bihari Szilard Attila, Cercul de alergare Gáll Lajos; timp: 18:07.

Masculin, 50-59 ani:

1. Ștefănescu Flavius, Miercurea Ciuc; timp: 17:28;

2. Stan Nicolae, Snagov; timp: 19:05;

3. Costin Robert, Luduș; timp: 19:15.

Masculin, 60+:

1. Benchea Joca Martin, Bacău; timp: 28:42;

2. Jiga Ioan, Sighișoara; timp: 29:13;

3. Benő Zoltán, M.Ciuc; timp: 35:28.

„Toți participanții au primit medalii, tricouri inscripționate, pachete de start. Primii trei la categorii au primit trofee, iar primii trei la open premii în obiecte și bani. Mulțumim pentru ajutor voluntarilor și sprijinului acordat de Poliția Sf. Gheorghe, serviciul rutier și Poliția Comunitară Sf. Gheorghe în organizarea în condiții de siguranță a concursului”, au mai precizat organizatorii în comunicatul de presă transmis redacției CovasnaMedia.ro și Observatorul de Covasna. 

Sursa foto: arhivă

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.