SPORT 25 octombrie 2022

35 de copii pasionați de șah s-au duelat sâmbătă la Sfântu Gheorghe

de David Leonard Bularca | 1028 vizualizări

Asociația Club Sportiv „Tura de șah”, din Sfântu Gheorghe, a adus împreună 35 de copii din județ pasionați de sportul minții, șahul. La competiția „Local rapid challenge”, care a avut loc sâmbătă, 22 octombrie, la Cercul Militar din reședința de județ și la care au participat tineri din Zăbala, Covasna și Sfântu Gheorghe, au fost trei categorii: feminin, sub 12 ani și +14 ani, a spus, pentru redacția noastră, unul dintre organizatori, Alin Pațilea.

„Competiția a avut loc sâmbătă, la Cercul Militar. Au participat 35 de copii, din Zăbala, din orașul Covasna și din Sfântu Gheorghe. Denumirea competiției a fost „Local rapid challenge”, adică a fost un concurs de șah rapid. Au fost trei categorii: sub 12 ani, feminin și +14 ani”, a spus, pentru CovasnaMedia.ro și Observatorul de Covasna, președintele Asociației Club Sportiv „Tura de șah”, Alin Pațilea.

Fair-play: Popa Andreia & Gabriel Lădaru;

Cel mai rapid mat: Coman Octavian U12 și Mămăligoi Ianis la categoria +14.

„Premiile au constat în cupe și medalii. Nu a fost percepută nici o taxă de participare. Copiii din Zăbala și Covasna au venit însoțiți de instructorul omologat Tudor Zbarcea. Mulțumiri doamnei Anei Martin și lui Ladislau Balázsi”, a mai spus Alin Pațilea.

Sursa foto: organizatori