SPORT 24 iunie 2014

18 medalii pentru Shoto Team la Cupa României la Karate

de Székely Emőke | 585 vizualizări

Asociația Club Sportiv „Shoto Team” din Sfântu Gheorghe a reușit să obțină 18 medalii la Cupa României la Karate, eveniment ce a avut loc la sfârșitul săptămânii trecute la Râmnicu Vâlcea. Sportivii conduși de antrenorul Préda Csaba au câștigat 4 medalii de aur, 3 de argint și 11 de bronz.

„A fost un concurs bun, mai ales prin prisma faptului că am reușit să participăm și cu două echipe la categoria kumite. Au participat în jur de 600 de sportivi de la 54 de cluburi din țară” – ne-a declarat antrenorul Préda Csaba.

Rezultate: kata: locul 1 Irimia Ioan Eusebiu, locul 3 Dénes Xénia. Kumite: locul 1: -35 kg Kisgyörgy Magor (minicadet), -75kg Tódor Balázs (U21 ani), -67kg Zimmermann Roland (U21 ani), locul 2: -30 kg Makó Csongor (copii 2), +50kg Csákány Ilka (minicadet), locul 3: -35 kg Kisgyörgy Hunor (copii 3), - 45 kg Solymosi Tamás (copii 3), -50 kg Dima Endre (minicadet), +50 kg Szántó Anita (minicadet), -61kg Veres László (juniori), -68kg Alexe Bogdan (juniori), -61kg Lukács Kinga (U21 și seniori), -67kg Zimmermann Roland (seniori).

În întrecerea pe echipe Bogdan Alexe, Attl Robert și Veres László au ocupat locul doi, iar trioul Tódor Balázs, Zimmermann Roland și Banu Tiberiu a terminat concursul pe locul 3.