SPORT 1 martie 2024

Sepsi-SIC și-a luat revanșa

de Marius Raczek | 1374 vizualizări

În etapa a 14-a din cadrul Ligii Naționale la Baschet Feminin, ultima a sezonului regulat, Sepsi-SIC a trecut de liderul CSM CSU Constanța cu rezultatul de 79-70.

Învinsă în tur la Constanța, Sepsi-SIC și-a luat revanșa, mai ales că acea partidă de la malul mării nu s-a putut disputa la data programată inițial din cauza faptului că sala sporturilor din localitate a găzduit un „concert” de manele. Fetele pregătite de Zoran Mikes au început în forță, și și-au adjudecat primul sfert. A urmat un al doilea sfert, încheiat la egalitate, dar după pauză Sepsi-SIC s-a distanțat decisiv, astfel că CSM CSU Constanța nu a mai putut să revină. Sepsi-SIC a câștigat cu rezultatul de 79-70 (25-19, 17-17, 24-12, 13-22), principalele marcatoare fiind: Hristova (22 de puncte), Green (20 de puncte) și Nystrom (12 puncte).

Față de anii anteriori, Sepsi-SIC a încheiat sezonul regulat pe poziția secundă, cu două înfrângeri, una la Constanța și o alta la Arad. Urmează Final 8-Cupa României, fază a competiției care se va disputa weekendul următor la Sfântu Gheorghe.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook