ACTUALITATE 30 iulie 2012

Prima medalie de aur pentru România la Londra - Alin Moldoveanu, campion olimpic la tir

de Covasna Media | 399 vizualizări

Moldoveanu este primul campion olimpic din România la tir după Sorin Babi la Seul în 1988.

Sportivul român Alin George Moldoveanu a cucerit, luni, titlul olimpic la tir în proba de pușcă cu aer comprimat pe distanța de 10 metri.

Calificat în finala de zece după ce a egalat recordul olimpic al probei, Alin Moldoveanu s-a impus după un pasionant duel al nervilor cu italianul Niccolo Campriani, actualul campion mondial.

Moldoveanu, care în calificări a egalat recordul olimpic, cu 599 de puncte, a acumulat un punctaj final de 702.1 puncte, reuşind să câştige prima medalie de aur pentru România la această ediţie a JO, a doua la total, după argintul obţinut de Alina Dumitru la judo.

Românul l-a învins pe campionul mondial, italianul Niccolo Campriani 701.5 puncte, locul trei revenind indianului Narang Gagan, cu 701.1 puncte.

Alin George Moldoveanu s-a născut la 5 martie 1983 la Focşani, iar la Jocurile Olimpice de la Beijing a ocupat locul 4.

Portret de campion

A fost primul român calificat la Jocurile Olimpice de la Londra, iar la întrecerile din Marea Britanie a reuşit să câştige prima medalie de aur a delegaţiei României. Alin Moldoveanu se pregăteşte uneori şi 6-7 ore pe zi, s-a apucat de tir la 14 ani, iar la competiţii vrea să participe până la 70 de ani. "Totul a început din pură întâmplare, înainte de a participa la selecţie nici nu ştiam că există secţie de tir în Focşani", a declarat campionul olimpic înainte de participare la JO.