ACTUALITATE 14 februarie 2013

Locul 8 european pentru Bogdan Alexe

de Székely Emőke | 414 vizualizări

Membru al Clubului Shoto-Team din Sfântu Gheorghe și component al Naționalei României, Bogdan Alexe a terminat pe locul 8 Europenele WKF de Karate destinate categoriilor de juniori și cadeți.

Bogdan Alexe karate

Competiția găzduită de orașul Konya, Turcia, în perioada 8-10 februarie a reunit 47 dintre cei mai buni karatiști de pe continent, în categoria sportivului din Sfântu Gheorghe (-70 kg cadeți) fiind înscriși 30 de sportivi. Bogdan a reușit să câștige două partide, pe a treia însă a pierdut-o, astfel în final s-a clasat pe locul 8.

„Considerăm că rezultatul este unul bun și îl felicităm pe Bogdan. Acesta a avut două meciuri reușite, a învins un sportiv din Cipru și unul din Macedonia, după care a pierdut în fața unui elvețian” – ne-a declarat antrenorul sportivului covăsnean, Préda Csaba.

Acesta a ținut să mulțumească pentru sprijinul acordat firmelor care au ajutat sportivii Shoto-Team: Lucifer, LRO, Ervin Impex, Arcon, Brutăria Diószegi, Bertis.