ACTUALITATE 6 mai 2012

Concurs cu gust amar

de Székely Emőke | 323 vizualizări

Membrii ACS Jaxtreme din Sfântu Gheorghe au participat la începutul lunii la maratonul de bicicletă Buda Maraton de la Budapesta. După întoarcerea în țară, membrii clubului ne-au spus că deși concursul a ajuns la cea de a zecea ediție, organizarea a fost haotică, mai mult decât atât, mașina covăsnenilor a fost spartă în capitala Ungariei.

La competiție au luat startul peste 700 de sportivi, dintre care peste 300 au parcurs distanța scurtă (21 de km), competiție la care s-au înscris și bicicliștii covăsneni. Rezultatele lor sunt următoarele: categoria 19-29 de ani – Bálint Norbert Alfréd locul 18, Szabó Norbert locul 24, Slăniceanu Sándor locul 25 și Máthé Csaba Zsolt locul 28. În clasamentul absolut clasările covăsnenilor sunt următoarele: Bálint Norbert Alfréd locul 60, Szabó Norbert locul 71, Slăniceanu Sándor locul 79 și Máthé Csaba Zsolt locul 83.

Acesta a fost primul concurs din acest an al celor de la Jaxtreme, iar participarea lor la Buda Maraton a fost posibilă cu ajutorul CJ Covasna, CL Sfântu Gheorghe și Jacko Sport.