SPORT 9 februarie 2015

Cupa Trei Scaune – un succes cu 37 de echipe

de Székely Emőke | 705 vizualizări

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc la Sfântu Gheorghe cea de-a patra ediție a turneului de minifotbal pentru amatori, Cupa Trei Scaune. La evenimentul organizat de echipa Sepsi 08 au participat 32 de formații masculine și 5 feminine. Sâmbătă s-au jucat meciurile din grupe, apoi duminică cele din faza eliminatorie, în urma cărora s-a stabilit și ierarhia din acest an. La băieți pe primul loc s-a clasat echipa Illisz din Ilieni, care a trecut în finală de formația Góbék din Odorheiu Secuiesc după lovituri de departajare (9-8), întrucât la finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost alb, 0-0. Pe locul 3 s-a clasat echipa Argo. La fete primul loc a fost câștigat de echipa fostelor handbaliste din Sfântu Gheorghe, care a învins RISKE Reci cu scorul de 2-1, iar pe locul 3 s-a clasat formația din Siculeni (Harghita).

„A fost un turneu reușit, ne bucurăm că lumea deja așteaptă această competiție, echipele vin cu plăcere, la fel și spectatorii. Anul acesta am observat o evoluție pozitivă în ceea ce privește partidele fetelor, meciurile au fost frumoase, cu multe faze spectaculoase. Sperăm ca la anul să avem mai multe echipe de fete pentru că meciurile de fotbal feminin au priză la public” – ne-au declarat organizatorii.