SPORT 31 octombrie 2022

Victorii covăsnene în Liga Națională de Baschet Feminin

de Marius Raczek | 439 vizualizări

Liga Națională de Baschet Feminin a programat partidele din etapa a 4-a, atât Sepsi-SIC, cât și KSE Târgu Secuiesc reușind să se impună în partidele cu CSTBv CSU Olimpia Brașov, respectiv Universitatea Cluj.

Campioana en-titre, Sepsi-SIC, a bifat al treilea succes stagional, în care a marcat mai mult de 100 de puncte, prin victoria cu rezultatul de 109-46 (32-14, 27-9, 27-11, 23-12) în fața echipei CSTBv CSU Olimpia Brașov. Principalele marcatoare au fost: Cave (23 de puncte), Hristova (20 de puncte) și Mititelu (14 puncte). MVP-ul partidei a fost desemnată Khadijiah Cave, jucătoarea care, alături de cele 23 de puncte, a reușit și 15 recuperări.

KSE Târgu Secuiesc s-a impus, în partida cu Universitatea Cluj, rezultat 64-60 (13-18, 19-19, 14-13, 18-10), prin evoluția din cele două sferturi de după pauză. În privința punctelor înscrise s-au remarcat: Hawks (16 puncte), Biszak (11 puncte), Corda și Wilson (ambele cu câte 9 puncte). Taylor Hawks a fost desemnată MVP-ul partidei cu 16 puncte, 5 recuperări și 4 assist-uri.

Cu patru victorii, din tot atâtea partide disputate, Sepsi-SIC este lider în clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin, urmată de KSE Târgu Secuiesc, care adună trei victorii și o înfrângere.

Sursa foto: Sepsi-SIC/ Facebook