SPORT 29 octombrie 2017

VIDEO Victorie senzațională pentru KSE Tg. Secuiesc la Focșani

de Covasna Media | 1290 vizualizări

Etapa a zecea a Ligii a III-a la fotbal, Seria I, a propus o veritabilă lovitură de teatru, pe Stadionul ”Milcovul” din Focșani. Echipa KSE Tg. Secuiesc a câștigat meciul împotriva localnicei CSM 2007 Focșani într-o manieră entuziasmantă, cu scorul de 4-3 (1-2).

Covăsnenii au fost conduși cu 2-0 și cu 3-1, dar au făcut o jumătate de repriză secundă magnifică, reușind trei goluri consecutive.

Partida a început cu o primă peripeție, în minutul 9, când portarul de la KSE Tg. Secuiesc, Bunduc, a fost inițial eliminat de către arbitrul brăilean Tudorel Pârjol, la o fază la care un atacant vrâncean scăpase singur cu goal-keeper-ul nostru. Bunduc l-a faultat pe atacant, fără violență, din față și fără ca acesta să îl fi depășit și să fi rămas singur cu poarta goală. După ce a indicat punctul cu var, centralul a scos cartonașul roșu, dar după comunicarea cu arbitrul asistent a schimbat decizia și i-a dat portarului de la KSE doar galben.

Gazdele au transformat, iar apoi au mai marcat un gol, dând senzația că acest meci va fi o simplă formalitate. KSE a revenit în joc după golul înscris de Alin Babei, la un corner, atacantul nostru șutând din întoarcere, după ce a profitat de o indecizie a fundașilor adverși.

După pauză, focșănenii au refăcut diferența de două goluri la un șut-centrare parabil de pe partea stângă. Norocul a fost însă că, imediat, la doar 60 de secunde de la reușita de 3-1 a amfitrionilor, Babei a fost lansat excelent pe contraatac, în extrema dreaptă, reducând din handicap.

Apoi a început ploaia, factor norocos pentru formația noastră. Babei a fructificat jocul colectiv al echipei,dar și haosul instalat în tabăra gazdelor. Atacantul nostru ne-a reamintit, păstrând proporțiile, de celebrul Marius Lăcătuș. El a țâșnit de două ori din aripa dreaptă și l-a executat pe portarul advers cu mingi lobate. Ambele bolte au intrat în plasă și au consfințit o victorie magnifică obținută de KSE Tg. Secuiesc, cu scorul de 4-3.  De subliniat și performanța deosebită a lui Babei, autor a patru goluri spectaculoase, în același meci.

Sugestivă a fost și imaginea de la ultimul gol, când întregul efectiv din teren a alergat în colțul de peluză unde erau masați cei 30 de suporteri care și-au însoțit echipa de la Tg. Secuiesc până la Focșani.

Acest eșec a fost primul pe teren propriu, în actuala stagiune, pentru CSM 2007 Focșani. Pe de altă parte, KSE Tg. Secuiesc reconfirmă forma excelentă, obținând 10 puncte în ultimele patru etape, toate împotriva unor echipe mai bine clasate.

Una peste alta, jocul rămâne unul înscris în cartea de istorie a formației KSE Tg. Secuiesc, locație unde sportul are frumoase rădăcini.

Rezultatele complete ale etapei:

sâmbătă, 28 octombrie, ora 15:00

AFC Hărman - Olimpic Cetate Râşnov    1-1

Florin Stîngă (43) / Diego Alupoaie (59)

Suporter Club Oţelul Galaţi - AFK Csikszereda Miercurea Ciuc    1-1

George Bârlădeanu (4) / Laszló Hodgyai (59)

AFC Odorheiu Secuiesc - CSM Roman     0-3

Marian Marin (20 - pen.), Mădălin Popa (59 - pen.), Cosmin Ţapu (77)

CSM Focşani - KSE Târgu Secuiesc    3-4

Cosmin Pasăre (9 - penalty), Ionuţ Manu (18), Claudiu Mihai (68) / Alin Babei (30, 69, 79, 86)

Bucovina Rădăuţi - Avântul Valea Mărului     2-1

Ionel Stoian (34), Radu Ungurianu (68) / Nicuşor Bălan (37)

Sănătatea Darabani - CSM Paşcani    0-0

Metalosport Galaţi stă.

duminică, 29 octombrie, ora 15:00

Aerostar Bacău - Sporting Lieşti

Meciul de la Bacău s-a jucat duminică, după închiderea ediției noastre tipărite, deoarece Aerostar Bacău a evoluat joi în 16-imile Cupei României, cu Dinamo București.