SPORT 26 octombrie 2014

Victorie lejeră pentru Sepsi-SIC

de Székely Emőke | 519 vizualizări

Echipa de baschet feminin Sepsi-SIC a reușit să obțină o victorie la scor în fața Universității Oradea în cadrul etapei a șaptea a Ligii Naționale. Fetele conduse de Zoran Mikes au învins echipa adversă cu o diferență de 60 de puncte, 95-35 (36 – 6, 20 – 15, 25 – 10, 14 – 4).

Gazdele au început în forță și la finele primelor 10 minute de joc aveau deja un avantaj de 30 de puncte. Antrenorul bosniac a trimis relativ repede pe teren rezervele echipei, însă acestea nu au adus randamentul scontat. Desigur, victoria nu a fost pusă în pericol, practic avantajul clădit în primul sfert a fost doar mărit.

După joc Zoran Mikes a declarat că după un asemenea debut de meci și după o asemenea victorie la scor nu poate fi nemulțumit, însă aștepta mai mult de la rezerve, adăugând că „le scutură mereu” pentru ca și aceste sportive să ajungă la un nivel cât mai înalt. „Avem nevoie de toate jucătoarele din lot pentru toate partidele ce vor urma, așadar va trebui să arate mai mult” – a spus Zoran Mikes.

În următoarea etapă Sepsi-SIC va juca în deplasare la Olimpia Brașov, sâmbătă.