SPORT 1 noiembrie 2015

Victorie la 99 de puncte diferență pentru Sepsi SIC

de Sever Ioan Miu | 476 vizualizări

Victorie ușoară pentru Sepsi SIC în meciul cu Rapid București, în confruntarea de sâmbătă din Sala Sporturilor „Szabó Kati” vicecampioana en-titre obținând cel mai bun scor din acest sezon, 125-26.

În primul sfert, Rapid a reuşit să înscrie doar 4 puncte, față de fetele noastre care marcaseră deja 35 de puncte, pentru ca scorul la pauza mare să fie 57-18.

Rapidul a jucat și mai slab în al treilea sfert, cu 6 puncte, față de 41 câte a marcat echipa alb-verde. Scorul final, de 125-26, amintește de victoria de la începutul campionatului, când covăsnencele au înfrânt Municipal Satu Mare cu 123-46.

Sepsi SIC rămâne astfel neînvinsă în acest sezon, cu 7 victorii din tot atâtea etape.

„Starurile” meciului cu Rapid au fost Matea Tavic (23 de puncte), Janeesha „Chucky” Jeffery (22) și Tyaunna Marshall (18).

În următoarea etapă, Sepsi SIC va întâlni în deplasare Danzio Timișoara pe 7 noiembrie.