SPORT 22 septembrie 2023

Victorie în prima manșă a calificărilor pentru EuroLeague

de Marius Raczek | 646 vizualizări

În partida tur a calificărilor din cadrul competiției EuroLeague Women, Sepsi-SIC a făcut un prim pas către tabloul principal trecând de TTT Riga cu rezultatul de 59-54.

Sepsi-SIC a câștigat manșa tur a calificărilor pe tabloul principal al EuroLeague Women, după o partidă disputată, fetele pregătite de Zoran Mikes învingând reprezentanta Letoniei, TTT Riga, cu rezultatul de 59-54 (14-12, 20-21, 10-14, 15-7). Echipa oaspete a marcat primele puncte, dar Sepsi-SIC și-a adjudecat primul sfert. Apoi au urmat două sferturi care au revenit letonelor, în cele din urmă, în sfertul decisiv, conturându-se o victorie importantă pentru baschetbalistele din Sfântu Gheorghe. Principalele marcatoare pentru Sepsi-SIC au fost: Hristova - 20 de puncte, Green - 13 puncte, respectiv Jankovic și Mununga - ambele cu câte 7 puncte.

Partida retur va avea loc pe 27 septembrie, la Riga, iar câștigătoarea din dubla manșă va accede pe tabloul principal al EuroLeague Women. Învinsa va continua în EuroCup.

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook