SPORT 8 aprilie 2024

Victorie importantă pentru Sepsi OSK II

de Marius Raczek | 1290 vizualizări

În etapa a doua din faza de Play-Out, Liga 3, Seria 5, ambele reprezentate ale județului Covasna au evoluat în deplasare, Sepsi OSK II reușind o victorie la Tărlungeni, în timp ce KSE Târgu Secuiesc a cedat la Odorheiu Secuiesc.

Cum înaintea acestei runde Ciucaș Tărlungeni ocupa prima poziție retrogradabilă, a cincea, la doar trei puncte distanță de Sepsi OSK II, partida se anunța de mare luptă pentru alb-roșii. În cele din urmă trupa lui Valentin Suciu a reușit să se impună, după două reprize simetrice, ca scor, rezultatul final fiind 2-0, prin golurile marcate de Bujdosó și Bena. Sepsi OSK a utilizat lotul: Gedő – Folea, Vereguț, Horciu, Popşa, Ghimbovschi, Rența, Stanislav, Bujdosó, Kocsis, Coman; rezerve: Tănasă, Ene, Marin, Bena, Grigore, Gyulai, Rendi, Nikula, Berde.

KSE Târgu Secuiesc a poposit pe terenul echipei AFC Odorheiu Secuiesc, cea mai bine clasată în Play-Out. Gazdele au deschis scorul pe finalul primei reprize, apoi după pauză și-au majorat avantajul. Rezultatul final avea să fie 2-1, Bînță reușind să reducă diferența. Călin Moldovan a trimis pe teren echipa: Albert – Cîrstian, Sütő, Ketesdi, Albu – Botorok, Agafiței, Turcu, Kerestély – Demeter, Bînță. Au mai intrat: Fábián, Perényi, Zöld, Dobos.

KSE Târgu Secuiesc ocupă poziția secundă în clasamentul Seriei 5, Play-Out, dar la 13 puncte distanță de AFC Odorheiu Secuiesc, în timp ce Sepsi OSK II a rămas pe locul 4, distantandu-se la șase puncte de zona retrogradării. Etapa următoare, Sepsi OSK II va avea o partidă dificilă, acasă, cu AFC Odorheiu Secuiesc, iar KSE Târgu Secuiesc va primi vizita ultimei clasate, SR Brașov.

Sursa foto: Sepsi OSK/Facebook