SPORT 12 martie 2024

Victorie dramatică pentru Sepsi-SIC

de Marius Raczek | 1544 vizualizări

În etapa a 11-a, din Divizia A, Seria A la handbal feminin, Sepsi-SIC s-a impus cu rezultatul de 33-32, în deplasare la CSU Neptun Constanța, într-o partidă cu un final dramatic.

Prima parte a jocului a fost echilibrată, iar la pauză, fetele pregătite de Carmen Cartaș au intrat în avantaj, 19-17. În repriza secundă s-a mers umăr lângă umăr, totuși, înainte de final gazdele conduceau cu 31-29. Sepsi-SIC a revenit spectaculos, s-a desprins la 33-31, CSU Neptun Constanța reușind, doar, să reducă din diferență. Principalele marcatoare au fost: Abaza, Márton (ambele cu câte 5 goluri), Căruntu (4 goluri), M. Arvatu, Gheorghe și Lupșica (cu câte 3 goluri).

În clasament, Sepsi-SIC ocupă poziția a treia, la egalitate de puncte cu CS Activ Prahova Ploiești, iar etapa următoare va primi vizita echipei CSM Unirea Slobozia.