SPORT 15 ianuarie 2024

Sepsi-SIC, victorie în deplasare la Târgoviște

de Marius Raczek | 669 vizualizări

În cadrul etapei a noua din Liga Națională de Baschet Feminin, Sepsi-SIC s-a impus în deplasare la CS Municipal Târgoviște și a obținut a opta victorie în acest sezon.

Față de alte partide din campionat, Sepsi-SIC a avut parte de un adversar ceva mai motivat, astfel că după primul sfert, gazdele, CS Municipal Târgoviște conduceau cu 21-13. Au urmat însă două sferturi câștigate de fetele pregătite de Zoran Mikes, cu 22-9 și 18-9, și chiar dacă ultimul sfert a revenit gazdelor (22-17), Sepsi-SIC s-a impus cu 70-61. Principalele marcatoare au fost: Jankovic și Green (ambele cu câte 16 puncte), Armanu (14 puncte) și Nyström (6 puncte).

Sepsi-SIC are o partidă mai puțin disputată, cea cu CSM CSU Constanța, dar cu opt victorii, din tot atâtea posibile, continuă să conducă în clasament. Următoarea partidă pentru campioanele en-titre va avea loc joi, 18 ianuarie, în EuroLegue, o deplasare la DVTK Miskolc (Ungaria).

Sursa foto: Sepsi-SIC/Facebook