SPORT 16 ianuarie 2023

Sepsi-SIC, de neoprit

de Marius Raczek | 504 vizualizări

În etapa a 13-a din cadrul Ligii Naționale de Baschet Feminin, Sepsi-SIC a obținut un nou succes, în deplasare la Târgoviște, în timp ce KSE Târgu Secuiesc a fost învinsă, tot în deplasare, de Rapid București.

Campioana en-titre, Sepsi-SIC a evoluat în deplasare la CSM Târgoviște, de unde s-a întors cu o victorie concludentă, rezultat 98-42 (28-10, 24-13, 25-7, 21-12). Fetele antrenate de Zoran Mikes au dominat clar partida, și astfel și-au trecut în cont cea de-a 12-a victorie stagională din tot atâtea partide disputate. Principalele marcatoare au fost: Cave (25 de puncte), Jespersen (18 puncte) și Mititelu (12 puncte). MVP-ul partidei a fost desemnată, din nou, Khadijiah Cave, în statistica personală a jucătoarei, alături de cele 25 de puncte, mai consemnându-se 15 recuperări.

KSE Târgu Secuiesc a pierdut la Rapid București, rezultat 77-58 (22-22, 18-15, 23-7, 14-14) în favoarea bucureștencelor. Echipa covăsneană a evoluat bine până la pauza mare, dar în sfertul al treilea Rapid a decis practic soarta partidei. Principalele marcatoare au fost: Mitrovic (21 de puncte), Corda (9 puncte), Hawks și Biszak (câte 8 puncte).

În clasamentul Ligii Naționale de Baschet Feminin conduce Sepsi-SIC, KSE Târgu Secuiesc fiind pe poziția a șasea. Următoarea etapă, care va avea loc pe 21 ianuarie, programează pentru reprezentantele județului Covasna partidele: Sepsi-SIC-CS Agronomia și KSE Târgu Secuiesc-CSM Târgoviște.

Sursa foto: Sepsi-SIC/ Facebook