SPORT 18 noiembrie 2022

Sepsi-SIC, a patra victorie consecutivă în EuroCup

de Marius Raczek | 699 vizualizări

Sepsi-SIC a rămas cu procentaj maxim în Grupa E, contând pentru EuroCup, după victoria din deplasare cu Elitzur Holon.

Lideră a clasamentului grupei, Sepsi-SIC s-a deplasat în sala echipei de pe poziția secundă, Elitzur Holon. A fost o partidă disputată, care în cele din urmă a dat câștig de cauză fetelor antrenate de Zoran Mikes cu rezultatul de 83-71 (13-21, 19-16, 25-15, 26-19). Gazdele și-au acontat primul sfert, apoi Sepsi-SIC a redus ecartul până la pauză, ultimele două sferturi revenind tot campioanei en-titre a României. Principalele marcatoare au fost Jespersen (18 puncte), Hristova (14 puncte), Mununga (12 puncte) și Ghizilă, respectiv Cave (ambele cu câte 11 puncte). MVP-ul partidei a fost desemnată Ioana Ghizilă, care în statistica personală, pe lângă cele 11 puncte, și-a mai trecut în cont șapte recuperări și șase pase decisive.

Pe prima poziție în Grupa E a competiției continentale EuroCup, cu procentaj maxim, Sepsi-SIC va mai disputa două partide, ambele la Sfântu Gheorghe, cu Nesibe Aydin (pe 8 decembrie) și Bursa UBB (pe 15 decembrie).

Sursa foto: Sepsi-SIC/ Facebook