SPORT 30 ianuarie 2023

Sepsi-SIC, a 14-a victorie în Liga Națională de Baschet Feminin

de Marius Raczek | 565 vizualizări

În etapa a 15-a din Liga Națională de Baschet Feminin, Sepsi-SIC a obținut o nouă victorie, în deplasare la Brașov, în timp ce KSE Târgu Secuiesc a cedat, tot în deplasare, la Universitatea Cluj.

Partida cu CSTBv CSU Brașov a fost la îndemâna campioanei en-titre, și lideră a clasamentului, Sepsi-SIC, care s-a impus cu rezultatul de 116-50 (29-12, 30-10, 29-14, 28-14), dominând categoric toate cele patru sferturi ale întâlnirii. Principalele marcatoare au fost: Ghizilă (21 de puncte), Hristova (20 de puncte) și Orbán (15 puncte). Borislava Hristova a fost desemnată MVP-ul partidei, statistica jucătoarei adunând 20 de puncte și cinci pase decisive.

În deplasare, la Universitatea Cluj, KSE Târgu Secuiesc a făcut o partidă bună, mai ales după pauza mare, dar nu a putut recupera avansul clujencelor, cedând la final cu rezultatul de 66-53 (21-12, 23-13, 11-17, 11-11). Principalele marcatoare au fost: Corda (10 puncte), Wilson (9 puncte), Debreczi și Biszak (ambele cu câte 8 puncte).

După această rundă, Sepsi-SIC continuă să rămână liderul competiției, cu 14 victorii din tot atâtea partide disputate, KSE Târgu Secuiesc aflându-se pe poziția a șasea, cu șapte victorii și șapte înfrângeri. În următoarea rundă, KSE Târgu Secuiesc va sta, Sepsi-SIC urmând să primească vizita echipei CS Rapid București.

Sursa foto: Sepsi-SIC/ Facebook