SPORT 25 septembrie 2023

Sepsi OSK II a câștigat derby-ul covăsnean din Liga 3

de Marius Raczek | 486 vizualizări

În etapa a 5-a din Liga 3, Seria 5, a fost programat derby-ul covăsnean dintre KSE Târgu Secuiesc și Sepsi OSK II, partidă în care trupa din Sfântu Gheorghe s-a impus cu rezultatul de 2-1.

Deși gazdele, KSE Târgu Secuiesc, au început mai curajos, Sepsi OSK II a echilibrat jocul, în prima repriza niciuna dintre echipe nereușind să marcheze. Istoria partidei s-a scris în ultimele zece minute. Grigore a deschis scorul dintr-un penalty, în minutul 80, dar KSE Târgu Secuiesc a egalat prin Ketesdi, nouă minute mai târziu. Totuși Sepsi OSK II avea să plece cu toate punctele, grație reușitei lui Ene în cele de-al patrulea minut al prelungirilor. KSE Târgu Secuiesc, pregătită de Călin Moldovan, a folosit formula de start: Fábián – Bîntă, Agafiței, Gajdó, Circa, Fülöp, Albu, Sütő, Știubea, Sánta, Turcu. Valentin Suciu, tehnicianul lui Sepsi OSK II, a început jocul cu: Gedő – Popa, Folea, Popsa, Mitu, Grigore, Ene, Stanislav, Kocsis, Toma, Fehér.

Sepsi OSK II ocupă poziția a patra în clasamentul Seriei 5, cu nouă puncte, iar KSE Târgu Secuiesc este a opta cu șase puncte.