SPORT 23 februarie 2014

Preliminarii CE 2016 fotbal: Care sunt adversarele României

de Mediafax | 316 vizualizări

Reprezentativa României va evolua în grupa F în preliminariile Campionatului European din 2016, în compania selecţionatelor Greciei, Ungariei, Finlandei, Irlandei de Nord şi Insulelor Feroe, conform tragerii la sorţi de duminică, de la Nisa.

Grupele preliminariilor Campionatului European din 2016, conform tragerii la sorţi, care a avut loc, duminică, la Nisa, sunt următoarele:

  • Grupa A: Olanda, Cehia, Turcia, Letonia, Islanda, Kazahstan
  • Grupa B: Bosnia-Herţegovina, Belgia, Israel, Ţara Galilor, Cipru, Andorra
  • Grupa C: Spania, Ucraina, Slovacia, Belarus, Macedonia, Luxemburg
  • Grupa D: Germania, Irlanda, Polonia, Scoţia, Georgia, Gibraltar
  • Grupa E: Anglia, Elveţia, Slovenia, Estonia, Lituania, San Marino
  • Grupa F: Grecia, Ungaria, România, Finlanda, Irlanda de Nord, Insulele Feroe
  • Grupa G: Rusia, Suedia, Austria, Muntenegru, Moldova, Liechtenstein
  • Grupa H: Italia, Croaţia, Norvegia, Bulgaria, Azerbaidjan, Malta
  • Grupa I: Portugalia, Danemerca, Serbia, Armenia, Albania, Franţa.

 

Pentru desemnarea urnelor, UEFA a ţinut cont de rezultatele înregistrate la Cupa Mondială din 2010, Campionatul European din 2012 şi în preliminariile Cupei Mondiale din 2014.

Chiar dacă este calificată din postura de ţară organizatoare, reprezentativa Franţei va fi repartizată în grupa de cinci echipe, astfel încât să dispute meciuri amicale contra formaţiilor care "stau" la fiecare etapă.

Primele două echipe din fiecare grupă se vor califica la turneul final, la fel şi formaţia cel

http://cialisgeneric-pharmacy.com/best moisturiser accutanecialis picturebuy accutaneplavix usesviagrabosley propeciaviagra cost
mai bine clasată pe locul trei, luând în considerare meciurile cu reprezentativele de pe locurile 1, 2, 4 şi 5 din grupele respective. Celelalte opt echipe de pe locul trei vor susţine meciuri de baraj în noiembrie 2015, pentru cele patru locuri rămase.

Iată programul:
7 septembrie 2014 ora 20:45 Duminica, Grecia - Romania (fără spectatori)
11 octombrie 2014 ora 18:00 Sambata, Romania - Ungaria
14 octombrie 2014 ora 20:45 Marti, Finlanda - Romania
24 noiembrie 2014 ora 20:45 Vineri, Romania - Irlanda de Nord
29 martie 2015 ora 18:00 Duminica, Romania - Insulele Feroe
13 iunie 2015 ora 20:45 Sambata, Irlanda de Nord - Romania
4 septembrie 2015 ora 20:45 Vineri, Ungaria - Romania
7 septembrie 2015 ora 20:45 Luni, Romania - Grecia
8 octombrie 2015 ora 20:45 Joi, Romania - Finlanda
11 octombrie 2015 ora 18:00 Duminica, Insulele Feroe - Romania

grupe euro

Distribuie articolul:  
|

SPORT

De acelasi autor

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.